FinansMAX

Burganbank’ın Sahibi Kim? Burganbank Kime Ait?

Burganbank kimin, burganbank kime ait.Türkiye’de faaliyet gösteren ve en fazla hisse gelirine sahip olan ilk 20 banka listesinde yer alan Burganbank, ülkemizde bulunan en önemli banka kuruluşları arasında yer alır. Son yıllarda adını tekrar duyurması ile birlikte birçok kişi tarafından merak edilen ”Burgan Bank kimlere ait?” sorusu, birçok kişi tarafından sorulmaktadır.

Peki son yıllarda büyük birçıkış yaparak en çok tercih edilen bankalardan biri olan Burganbank kimin ve sahibi kimdir?

Burganbank’ın Sahibi Kimdir?

Uzun yıllardır ülkemizde gösterdiği faaliyetlere devam eden Burganbank, 2013 yılının Ocak ayında EuroBank Tekfen hizmetlerine ülkemiz sınırları içerisinde Burganbank olarak devam etme kararı almıştır. ‘Burganbank’ın sahibi kim‘ sorusu ile sık sık gündeme gelen ve Türkiye’de 50’nin üzerinde toplam şube sayısına sahip olması ile en çok tercih edilen banka kurumları arasında bulunan Burganbank, aynı zamanda bireysel ve kurumsal hizmetleri de müşterilerine sunuyor.

Burganbank, günümüzde Kuveyt’in en büyük banka kurumları arasında yer alır. Kuvety ülkesinin en büyük ilk 3 bankası içerisinde yer alması ile nam salan Burganbank’ın hisse sahibi ise Kuveyt’te faaliyet gösteren KIPCO olarak bilinmektedir.

Burganbank Kimlere Ait?

Ülkemiz başta olmak üzere toplam 11 ülkede faaliyet göstererek dünyaca tanınan banka kurumları arasında yer alan Burganbank bankası kimin oldukça merak edilmektedir.Bu sorunuza cevap olarak, KIPCO isimli anonim şirkete aittir. Bu sayede Tunus, Cezayir ve Libya gibi Kuzey Afrika ülkelerinde de faaliyet gösterebilen şirket; günümüzde KIPCO isimli şirketin bünyesi altında hizmet vermektedir.

Kullanıcılat tarafından merak edilen ”burgan bank kimlere ait” sorusu sonunda KIPCO şirketinin sahibi ise, 2020 yılı itibari ile Kuveyt yönetimini elinde tutmayı başaran Kuveyt emirliği ailesidir. Kuveyt-Türkiye arasında her geçen yıl iyiye giden politik ilişkiler sonucu Türkiye pazarına da aktif bir şekilde katılan Kuveyt ticareti, Burganbank ile tescillenerek para akışı ve transferi hız kazanabilmiştir.

Burganbank'ın Sahibi Kim?

Burganbank’ın Sahibi Kim?

Burganbank Ne Zaman Faaliyete Başladı?

Türkiye ticareti içerisinde son 15 yılı kapsayan banka ortaklığı süreci, bu yıllarda farklı yapı değişikliklerine gidebilmiştir. Bu sayede ülkemiz vatandaşlarının her geçen gün daha fazla tercih ettiği banka hakkında en çok merak edilen şey ise Burganbank’ı kim kurdu  sorusudur.Bilmenizi isteriz ki Burganbank 1989 yılında Tekfen Grubu tarafından oluşturulmuştur.

Daha sonra Tekfen Yatırım Bankası adı ile faaliyete başlayan ve 50’den fazla şube ile hizmet veren şirket, 2001 yılında yaşanan ekonomik krizi sonunda Bank Express’i satın alarak Yunanistan merkezli çalışan Eurobank ile ortaklık anlaşması imzalar.

Daha sonra bir isim değişikliği ile Eurobank Tekfen olarak yoluna devem eden firma, 2008 yılında yaşanan ve Yunanistan’ın büyük kayıp vermesi ile sonuçlanan krizde Türkiye’ye satılmaya karar verilmiştir. 2012 yılında Burganbank tarafından satın alınan Eurobank Tekfen hisseleri günümüzde Burganbank adı ile aktif olarak hizmet vermektedir.

KIPCO firması bünyesi ile yönetilen ve toplamda 11 ülke olmak üzere dünya genelinde hizmetlerini sunan bankacılık firması Burganbank, birçok alt firmaya da ev sahipliği yapmaktadır. ”burganbank kimin?” soruları ile sık sık gündeme gelen ve eski adı ile Eurobank Tekfen olarak bilinen banka, günümüzde şu kuruluşların yönetim hakkına da sahiptir;

  • Gulfbank Algeria
  • Bank of Baghdad
  • Tunus International Banke

Cezayir, Irak, Lübnan ve Tunus’ta faaliyetlerine devam eden bu bankacılık kuruluşlarına da sahip olan Burganbank, 2012 yılı itibari ile Türkiye’de de toplam 50’den fazla bulunan şube sayısı ile hizmet vermektedir. ”burganbank kimin?” sorularının hedefi olarak bilinen Burganbank, ülkemizde yükselen bankacılık firmaları arasında yer almaktadır.

Etiketler: