FinansMAX

Bu Sefer ki Devlet Desteği İŞKUR’dan Geldi

Daha önceki haberlerimizde de yazdığımız gibi devlet, gün geçtikçe destek paketlerine bir yenisini daha eklemeye devam ediyor. Son dönemlerde kurumlarıyla iş birliği yaparak destek paketlerini dağıtmaya devam ediyor. Bu destek paketleri ise hem kurumların hem de devletin üzerinki yükü az da olsun hafifletmeye yetiyor. Merakla beklediğiniz haberimizin işte sizler için detayları…

Pandemi ile mücadelenin hat safhalara ulaştığı şu günlerde vatandaşın devletin yapacağı destek paketlerine olan ihtiyacı arttı. Durum bu şekilde devem ederken devlet desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşında sayısında hayli bir artış gözlemlendi. Bu artışın önüne geçmek ve gerektiğinde müdahale etmek adına devlet farklı yerlerden desteğini sürdürmeye devam etmekte. Pandeminin ikinci dalgasına geldiğimiz şu günlerde ise bu destek paketlerinde ciddi bir artış gözlemlendi. Tek başına bu dalgalanma haline erişemeyen devlet yardımcı başka kuruluşlar ile ivme kazanarak, destek paketlerine yardımlarını sürdürüyor. Bu seferki yardımcı kuruluş ise İŞKUR oldu. Devlet destek ödemelerine bu sefer de İŞKUR yardımı ile devam edecek.

İŞKUR bir taraftan vatandaş için meslek edindirme kurlarından faydalanırken, diğer taraftan ise günde 100 TL gibi bir ödeme yapacak. Ayda neredeyse 3 bin TL kazanacak olan vatandaşların çalışma süresi 8 ay sürecek.

Vatandaşa Yeni İş Kapısı Çıktı

Devlet desteklemesine yardımcı olan bir kuruluş rolü üstlenen İŞKUR, çalışan kişilerden sadece 8 ay boyunca sürecek bir devamlılık beklemekte. Derslere katılmayan ve sürekli bir mazerete olan kişilere devlet ödeme yapmayı bu sefer kabul etmeyecek. Bir diğer istenen şart ise destekleme için ödeme alacak kişilerin, iş sahibi olmamalarıdır. İş sahibi olmayan kişilerden İŞKUR’a üye olması istenmektedir. İŞKUR için oluşturulacak kayıtlar yüz yüze olabileceği gibi aynı zamanda online olarak da yapılabilmektedir. Bu sebeple sosyal mesafe kurallarına uyulmuş ve sağlık şartları göz önüne alınmış olunacaktır. İŞKUR’a kayıt olmanızın hemen ardından ise, e devlet üzerinden ya da İŞKUR’un kendine ait hesaplarından meslek kurslarına kayıt olmanız gerekmektedir. Tüm açılacak olan kurslar ise tercih edilen ve kişilerin kolaylık ile yapacağı kurslar olarak belirlendi. Bu sayede ise kurları bitiren vatandaşların daha kolay iş sahibi olması hedeflenenler arasındadır.

 

Etiketler: