FinansMAX

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilirmi ?

Boşanan kadın babasından maaş alabilir mi diye sorular sık sık sorulmaktadır,  bir çok ayrıntı ile beraber bu mevzuyu anlatmaya çalışacağız. Boşanan kadınlar vefat eden babalarının maaşını alabilirmi bunu merak ediyor. Devletimiz, evlenip boşanmış bayanlarımızın boşandıktan sonra parasal güçlükler sürüklememesi ismine bazı adımlar atıyor ve yaşamın içinde faal olarak yer almaları amaçlanmaktadır. Bu temkin ve dayanaklardan kimileri, bayanların nafaka alması, evlenip boşandıktan sonra dul ücreti alması, boşandıktan sonra babasının ücretini alması olarak karşımıza çıkıyor.

Şayet siz de eşinizden böldükten sonra ölüm eden babanın ücreti alınır mı diyorsanız, yazımızın devamında yer alan stratejileri uygulayabilirsiniz. Tabii bu stil destekleri almak, babadan ücret almak istiyorsanız bazı zorunlulukları ve devletin istediği koşulları da yerine getirmeniz gerekiyor.

Boşanan Bayan Vefat Eden Babasının Maaşını Alabilirmi ?

Eşinden boşanan bayan babasının ücretini alabilir mi diyorsanız, ilk başta da söylediğimiz gibi bazı koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu koşullardan yazımızın devamında bahsedeceğiz. Öncelikle bayanlara yapılan dayanaklardan ve eşinden boşandıktan sonra kazandığı haklardan bahsedelim. Bu hakların tamamı devlet tarafından karşılandığı gibi, dayanakların alınması için koşulların yerine getirilmesi lüzumludur. Bu koşullar yerine getirilmiyorsa ne yazık ki bu haklardan yararlanamıyorsunuz.
İlk olarak sualimize yanıt verelim. Eşinden boşanan bir bayan, babasının ücretini alabilir. Şayet şahıs eşinden boşandığı sırada babası yaşamda ise, babasına bağlanmış olan ücretin bir kısmını alabilir. Bu ücreti alabilmek için kadının emekli olmaması, babasının emekli olması, eşinden boşanmış olması ve netlikle aynı konutta yaşamıyor olması gerekiyor. Aynı konutta yaşayan veya sahte boşanma tertip edenler bundan yararlanamıyor.

Şayet sahte bir boşanma organize ederek ücret alma yöntemine müracaat etirseniz, tespit edilmesi vaziyetinde büyük cezaları bulunuyor. Şimdiye kadar almış olduğunuz tüm ücretleri devlete geri ödemeniz de gerekiyor.

Bayanlara Verilen Devlet Destekleri Nelerdir ?

Bayanlar, eşlerinden boşandıktan sonra parasal gereksinimlerini karşılayabilsinler diye devlet tarafından bir çok ihtimal tanınıyor. Boşanma sırasında nafaka gibi bazı arzlarda da bulunabiliyorlar. Aynı zamanda devletimiz de, boşanan şahıslara babasının ücretini bağlayabiliyor ve bu sayede siz de parasal gereksinimlerinizi karşılıyorsunuz.
Boşanan bayan babasından ücret alabilir mi?

Evet alabilir. Aynı zamanda öbür takviyeler de şunlardır;

  • Dul aylığı bağlanması
  • Ölüm eden babasının ücretini alması
  • Yaşamda olan babasının ücretinin bir kısmını alması
  • Nafaka

Vefat Eden Babanın Maaşını Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir ?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi, bu ücretleri alabilmek için devletin istediği koşulların tamamını yerine getiriyor olmalısınız. Bu koşullardan birini dahi yerine getirmezseniz, ne yazık ki bu haklardan yararlanamıyorsunuz.

Boşanan bayan babasından maaş alabilir mi?

İşte koşullar;

Bayanın rastgele bir yerde çalışmıyor olması
Aylık kumpaslı / değişmez kazancı olmaması
Ölüm etmiş babasının en az bir müesseseden sosyal teminatı
Boşanan bayan devlet memuru olmamalı
SGK veya başka bir sosyal teminatı olmamalı
Emekli olmaması, babasının emekli olması
Boşandıktan sonra tekerrür konutluluk yapmaması
Boşanan kadının babasından ücret alabilmesi için lüzumlu koşullardır. Bu koşulları yerine getirmeyen bayanlar ne yazık ki babalarından ücret alamıyor. Bunun haricinde ilave koşullar olup olmadığını da yeniden ücreti bağlayacak olan alakalı müesseselerden bilebiliyorsunuz.

Oğullar Babasının Maaşını Alabilir mi?

Oğullar da ölüm eden babasının ücretini alabiliyor. Fakat 25 yaşın altında olması gerekiyor. Bu çocuklar devlet tarafından güvence altına alınıyor ve ayrıca varsa babalarının ücretlerini alabiliyor. Bu çocuklar için aranan koşullar da şöyle;
Lisede eğitim görenler için 20 yaşına kadar dayanak
Üniversitede eğitim gören veya mezun olanlar için 25 yaşına kadar dayanak
Rastgele bir kazancının olmaması
Can Veren şahsın kredi borcu ne olur?
Boşanan kadın Babasından maaş alabilirmi
dul aylığı
Boşanan bayanların babalarından ücret alabilmeleri için lüzumlu koşulları üstte belirttik. Bu koşulların haricinde, ücreti alınacak şahsın sosyal vaziyeti de oldukça ehemmiyetli. Hangi sosyal güvenlik müessesesinden ne kadar ücret aldığı, memur emeklisi olup olmadığı da oldukça ehemmiyetli. Aynı zamanda kendisi SGK veya Bağkur emeklisi olan bayanlar, babaları şayet emekli sandığından emekli ise bu ücreti de ilave olarak alabilirler.

Hatta bayanların 3 ücret alma hakkı dahi vardır. Kendisi SGK’dan emekli bir bayan, ölüm eden Bağkurlu eşinin ücretini de alabilir. Şayet babası da Emekli Sandığından emekli aylığı alıyorsa, daha sonra bu ücreti de alma hakkı bulunuyor.

Ücretlerden yapılan kesinti, annenin ve çocukların yaşamda olması, aldığı ücret oranına göre farklılık gösteriyor. Şimdi tüm olasılıkları göz önünde bulundurarak babadan alınan ücret ne kadar kesilir, % kaç kesinti olur hepsini araştıralım.

Ücret alacak çocuğu bulunmayan bir anne %75
Anne yaşamda ise %50
Boşanan bayan babasının ücretinin %25’ini alabilir
Anne yaşamda değilse %50’sini alabilir.
Hangi Vaziyetlerde Bayanların Babasından Aldığı Ücret Kesilir?
Babasından aldığı ücreti haksız yere elde eden bireylerden daha sonra bu ücret kesilebiliyor. Bu ücreti almak için üstte de belirttiğimiz gibi bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Ücret bağlandıktan sonra bu koşullar bozulursa, natürel olarak ücretiniz de kesiliyor. Bu vaziyeti sizlerin bildirmesi, haksız yere ücret almaması gerekiyor. Şayet bildirmezseniz, daha sonra aradaki fark hesaplanarak sizlerden tahsil edilebiliyor.

Boşanmış Kadın babasının maaşını nasıl alır ?

Şayet boşandıktan sonra babamın ücretini alabilir miyim diyorsanız, bunun için başvuruyu da sizin yapmanız gerekiyor. Devlet, boşanan şahıslara ücret bağlama işini kendi kafasına göre değil, yapılan müracaatlara göre değerlendirme yapıyor.

Başka Bir Deyişle şayet ücretini almak istediğiniz ölüm eden bir yakınınız bulunuyorsa, bunun için alakalı bakanlıklar veya SGK müdürlüklerine müracaat yapmanız gerekiyor. Emekli sandığı için ücret müracaatları tecrübeli bireylerden dayanak alarak yapılırsa daha yararlı olacaktır.

Aynı zamanda 2020 senesinde dul ücreti ne kadar diye soranlar için 550 TL olmuştur diyebiliriz. Geçen yıl 500 TL olarak ödenen bu ücret, 2020 senesinde enflasyon oranı da göz önünde bulundurularak 550 TL’ye çıkarılmıştır. Bunun için de hiçbir kazancınızın olmaması ve sosyal teminatınızın bulunmaması gerekiyor.

Etiketler: