FinansMAX

blok zincir yani blockchain nedir

Blok Zincir Yani Blokchain Nedir?

Son zamanlarda birçok kişinin yatırım yaptığı ya da en azından yatırım yapmaya niyetlendiği yeni bir finans alanı olarak karşımıza kripto paralar çıktı. Bu kripto paralar Blockchain sistemi ile çalışıyor, peki “Blok zincir yani blokchain nedir?” Bu sistem piyasalarda otoriteleri ortadan kaldırmak adına kurulmuştur. Geleneksel uçtan uca hesap sistemi yerine merkezi olmayan ve diğer tüm işlem ve hesapları birer alt kopyası olarak kaydeden bu sistem günümüzün önemli unsurları haline gelen kripto paraların ortaya çıktığı sistemdir.

Yeni Başlayanlar İçin Altcoin Nedir?

Kripto paraların içinde ilk çıkanı, en değerlisi ve en popüler olanı Bitcoin’dir. Bitocoin kripto para piyasasında belirleyici bir etkiye sahiptir. Bu alada ortaya çıkan Bitcoin dışındaki kripto paralar verilen genel isim altcoindir. Piyasaya sürülen en önemli altcoinler yeni kripto paraların çıkmasını sağlayan Etherium ve paraların uluslararası akışını sağlayan Ripple’dır. Blok zincir yani blokchain nedir? Başlığı altında anlattığımız şekilde tüm bu kripto paralar blockchain sistemi üzerinden oluşturulmuştur. Bitcoin hızla değer kazanıp birçok kişi için rüya olarak tarif edilecek meblağlara ulaştıktan sonra yeni çıkan kripto paralar yani altcoinlere ilgi daha da fazla artmıştır. Çünkü pek çok kişi bu paraların potansiyel yükselişlerinin Bitcoin’den daha fazla olacağı inancını taşımaktadır.

 

Kripto Para Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Kripto para piyasasına yeni giren birisi bu alanda sadece söylentileri duymuştur genelde ancak hu söylentiler ile yatırım yapılırsa sonuçları beklenmedik şekilde olur ve para kayıpları yaşanır. Blok zincir yani blokchain nedir? Başlığı altında kripto paraların muhasebe sistemini anlattık. Bu sistem tüm işlemleri kaydeder ve madenci olarak adlandırılan kişiler de bu kayıtları onaylar ve düzenler. Bunun karşılığında sistem bu kişilere ödül olarak kripto para verir. Birçok kripto parada madencilik hala devam ederken başta Ripple olmak üzere bir kısım para için artık böyle bir durum söz konusu değildir. Üretilebilecek tüm kripto paralar üretilmiştir ve bir madenci için alınabilecek ödül artık kalmamıştır.

blok zincir yani blockchain nedir

“Bitcoin Balina” Terimi Nedir? Bitcon Balinaları Neyi Hedefler?

Blok zincir yani blokchain nedir? başlığında bu sistemi otoritelerden korunmaya çalışan merkezi olmayan bir sistem olduğunu belirttik. Ancak her ne olursa olsun balina olarak adlandırılan en büyük kripto para yatırımcıları bu piyasaya etki etmeye çalışıyor. Kripto para sahipleri ellerindeki BTC sayısına göre farklı hayvan isimleri ile adlandırılıyor. Bu isimler: balina, köpek balığı, yunus, balık, ahtapotlar, yengeç, karides olarak sıralanabilir. Balinalar 1000 BTC’den daha fazla kripto para karşılığı sahipleriyken, karidesler 1 BTC’nin altında olanlara denir. Bu balinalar ellerindeki kripto para rezervini spekülasyon için kullanma eğiliminde olurlar. Spekülasyon hareketleri ile piyasada bazı paralara hızlı bir şekilde değer kazandırır ya da kaybettirir ve diğer yatırımcıları yanıltarak karını arttırmaya çalışır.

Etiketler: