FinansMAX

Bitcoin’de Short ve Long Nedir

Bitcoin’de Short ve Long Nedir?

 

Short ve Long pozisyon terimleri hisse senedi piyasalarında bolca kullanılmaktadır. Bunlara kısa ve uzun pozisyon da denmenktedir. Geçtiğimiz günlerde yaşanan GameStop olayı ile birlikte bu terimleri merak eden kişi sayısı da çoğalmıştır. Çünkü dünya hisse piyasalarında daha önce eşi benzeri görülmemiş bir biçimde küçük yatırımcılar ile büyük yatırımcılar birleşerek ters pozisyonda yakalanan büyük yatırımcılara bir ders verdi. Short ve Long, piyasadaki bir alım satım işleminin ilk olarak satın alma ile mi yoksa önce satarak mı başlatıldığını ifade eder. Kısa ticaret olarak adlandırılan şey, hisse senedini daha düşük bir fiyattan geri almak ve bir kar elde etmek amacıyla, satın almadan önce satarak başlatılır.

 

Short ve Long, Kısa ve Uzun Ticaret

 

Short ve Long terimlerinin ifade ettiği kısa ve uzun ticaretin ne olduğuna bir bakalım. Bir günlük işlemlerde tüccarlar uzun bir ticari işlem yaptığında bir varlık satın almış olur ve fiyat yükseldiğinde satmayı bekler. Yani günlük işlemlerde al-sat yapan kişiler genellikle “almak” ve “uzun” terimlerini birbirinin yerine kullanırlar. Benzer şekilde, bazı ticaret yazılımlarında “satın al” olarak işaretlenmiş bir ticaret giriş düğmesi bulunurken, diğerlerinde “uzun” olarak işaretlenmiş ticaret giriş düğmeleri bulunur. 1.000 x hissesini 10 $ ‘dan satarsanız, işlem size 10.000 $’ a mal olur. Hisseleri 10.20 $ ‘dan satabiliyorsanız, 10.200 $ ve net 200 $ kar eksi komisyon alacaksınız. Uzun giderken istenen sonuç budur. Uzun gittiğinizde, varlığın fiyatı sonsuza kadar yükselebileceği için kâr potansiyeliniz sınırsızdır. 100 hisse senedini 1 dolardan satın alırsanız, bu hisse senedi 2 dolara, 5 dolara, 50 dolara, 100 dolara çıkabilir. Ancak günlük tüccarlar genellikle çok daha küçük hareketler için ticaret yaparlar. Günlük tüccarlar, risk ve karları sıkı kontrol altında tutmak için çalışırlar. Bu tüccarlar genellikle büyük fiyat düşüşlerinden kaçınmak için çok sayıda küçük hareketten kar elde eder. Short ve Long  satış türlerinde son dönemde açığa satılın (kısa) ön plana çıktığını görüyoruz.

Bitcoin'de Short ve Long

Short veya Kısa Pozisyon

Short veya kısa pozisyon; diğer bir deyişle açığa satış, bir yatırımcının sahip olmadığı bir hisse senedinin satışı veya yatırımcı tarafından ya da yatırımcının hesabına ödünç alınan bir hisse senedinin teslimi ile gerçekleştirilen bir satış türüdür. Açığa satışlar normalde yatırımcı tarafından veya yatırımcı adına ödünç alınan bir menkul kıymetin teslim edilmesiyle kapatılır. Yatırımcı daha sonra, tipik olarak açık piyasadan menkul kıymetler satın alarak, ödünç alınan menkul kıymeti hisse senedini ödünç verene iade ederek pozisyonu kapatır. Hisse senedini açığa satan yatırımcılar tipik olarak hisse fiyatının düşeceğine inanırlar ve hisse senedini daha düşük fiyattan satın almayı ve kar etmeyi umarlar. Açığa satış, piyasa yapıcılar ve diğerleri tarafından, beklenmeyen talebe yanıt olarak likidite sağlamak veya aynı menkul kıymette veya ilgili bir menkul kıymette ekonomik uzun pozisyon riskinden korunmak için de kullanılır. Hisse senedinin fiyatı yükselirse, daha yüksek fiyattan alan kısa satıcılar zarara uğrayacaktır. Aracı kurumlar genellikle firmanın kendi envanterini, firmanın başka bir müşterilerinin marj hesabını veya başka bir borç verenin marj hesabını kullanarak kısa satış yapan müşterilere hisse senedi ödünç verir. Teminat üzerinden hisse satın alımında olduğu gibi, kısa satıcılar teminat kurallarına tabidir ve diğer ücretler ve ücretler uygulanabilir (hisse senedi kredisi faiz dahil). Ödünç alınan hisse bir temettü öderse, temettüyü ödünç veren kişi veya firmaya ödemekten açığa satıcı sorumludur.

 

Short veya kısa pozisyon nedir?

Kısa pozisyon yatırımcının sahip olmadığı bir hisse senedinin satışı veya yatırımcı tarafından ya da yatırımcının hesabına ödünç alınan bir hisse senedinin teslimi ile gerçekleştirilen bir satış türüdür

 

Long veya uzun pozisyon nedir?

Bir tüccar uzun bir ticari işleme girdiğinde bir varlık satın almış ve bu varlığı satmak için fiyatın yükselmesini beklemektedir. Buna Long veya uzun pozisyon denir.

Etiketler: