FinansMAX

Bitcoin Neden ve Nasıl Bu Kadar Pahalı Hale Geldi

Bitcoin Neden ve Nasıl Bu Kadar Pahalı Hale Geldi

 

Dünya tarihinde ticaretin birbirinden farklı birçok araç ve metod aracılığıyla yapıldığı gözlemlenmiştir. Örneğin eski zamanlarda, yani paranın icat edilmediği zamanlarda herhangi bir malı almak isteyen kişiler, o malın eşdeğerindeki mallar ile bir takas işlemi gerçekleştirirdi. Sonrasında para bulundu. Paranın bulunmasıyla malların fiyatlandırması yapıldı ve ülkelerin zenginliği bu para birimlerinin sayısıyla ölçülmeye başlandı. Bahsedilen para birimlerinin hammaddesi altın veya gümüş gibi özel madenlerdi.

Ekonominin doğuşu ile birlikte enflasyon ortaya çıktı. Yüzyıllar içerisinde değişikliğe uğrayan sistemde para miktarı ile zenginliğin ölçülmesi olgusu da değişik bir hal aldı. Böylece merkez bankaları ortaya çıktı ve nakit paralar bastırılmaya başlandı. Dönem dönem değerli madenlerin fiyatı nakit paralara indekslendi. Artık paraların satın alabileceği hiçbir şey kalmadığı söyleniyordu ki 2009 yılında, ABD’nin yaşadığı en büyük kriz döneminde Bitcoin adında yeni bir para birimi ortaya çıktı. Bu para birimi geleneksel nakit paranın aksine belirli merkezler tarafından basılıp çoğaltılan bir şey değildi. Bitcoinlerin hepsi blokzincir adı verilen ve kriptografi ile çözülebilen algoritmik işlemlere bağlıydı. Yani ne kadar işlem, o kadar para.. Peki Bitcoin neden ve nasıl bu kadar pahalı hale geldi?

Bitcoin Neden ve Nasıl Bu Kadar Pahalı Hale Geldi

Bitcoin Nasıl Pahalı Oldu?

Bitcoin dünya ticaret tarihinde bir dönüm noktasıdır. Çünkü en değişken ticaret geçmişlerinden birine sahiptir. Ticaret ile uğraşanların fiyatlara dair söylediği bir terim vardır: balon. Balonlar bir malın fiyatının birtakım nedenlerden dolayı olması gerekenden çok daha fazla yukarı çıkmasıdır. Bitcoin’in fiyatı kısa bir tarihte birden fazla balon geçirdi. 2009’da Bitcoin değeri 0,08 dolardı. 2011 Nisan ayında 1 dolar olan coin değeri Haziran ayında 32 dolara yükselerek rekor bir artış yakaladı. Bu üç ay içerisinde %3200 kazanç demekti. Bu keskin yükseliş insanların başlarını kripto paralara çevirmesini sağladı.

Ancak ümit edilen şey olmadı. Kasım 2011’de coin değeri 2 dolara düştü. 2012 Mayıs ayında 4,8 dolar olan coin 15 Ağustos’ta 13,2 dolara kadar yükseldi. 2013 ise Bitcoin’in fiyatı için belirleyici bir yıl olmuştur. 2013 Nisan ayı başında coin fiyatı 220 dolara çıktı. Nisan ayının ortasında ise 70 dolara düştü. Ekim ayında tekrardan 123,2 dolardan işlem gören Bitcoin’in 2013 Aralık ayında 1156,1 dolara satıldığı gözlemlendi.

Aynı ay içerisinde ise fiyatı 760 dolar oldu. 2015 başlarında 315 dolara kadar düşen fiyat 2017 başlarında 1000 dolara çıktı. Haziran 2019’da 10000 dolar olan Bitcoin’in fiyatı Aralık ayında 7112 dolar oldu. 8 Ocak 2020’de ise 41.528 dolardan el değiştiriyordu. Bitcoin’in ilk günlerinde likidite zayıftı ve kripto para piyasalarında çok az yatırımcı vardı. Bu durum, yatırımcılar kar rezervasyonu yaptığında veya kripto para birimi borsalarının yasaklanması gibi olumsuz bir endüstri gelişimi rapor edildiğinde geniş fiyat dalgalanmalarına dönüştü. Bitcoin’in önemli miktarda zulasını kontrol eden kripto para borsalarının yükselişi ve düşüşü de Bitcoin’in fiyat yörüngesini etkiledi. Son zamanlarda, Bitcoin fiyatını etkileyen faktörlerin matrisi önemli ölçüde değişti. Bitcoin’in ana akımın dikkatini çektiği 2017’den başlayarak düzenleyici gelişmeler, kripto para biriminin erişimini genişlettiği için fiyat üzerinde büyük bir etkiye sahip oldu ve olumlu veya olumsuz olmasına bağlı olarak, her bir düzenleyici bildiri Bitcoin fiyatlarını artırdı veya azalttı.

 

Bitcoin Değerinin Olası Gelecek Projeksiyonu

Bu projeksiyon ile ilgili şunu belirtmekte fayda var: Bu bir yatırım tavsiyesi değildir! Forbes kaynaklarına göre 2020’nin başlarında araştırmacılar Bitcoin madenciliğinin maliyetinin Mayıs ayındaki blok ödül yarılanmasının ardından yaklaşık 12.000 ila 15.000 ABD Doları arasında olacağını tahmin ettiler. Ancak, artık BTC çıkarmak ilk tahminlerden çok daha ucuz hale gelmiştir.

Dolayısıyla uzmanlara göre ucuz işgücü BTC’yi, bir düzeltme ve düzenleme işlemine karşı savunmasız bırakabilecek bir hale getirdi. BTC’nin fiyatındaki aşağı yönün en önemli nedenleri Çin ekonomisi ve ucuz elektriktir. Son dönemde madencilerin satış baskısını artırabilecek olan BTC’leri satmak için büyük bir teşvik aldığı söylenebilir. Ancak bunların hepsi bir teorik altyapıya dayanan yorumlardır. Bu olayın tam tersi de gerçekleşebilir. Yani madenciler hiçbir biçimde satış düşünmeyip BTC’leri tasarruf etme seçeneğini de seçebilirler.

 

Etiketler: