FinansMAX

Bitcoin İşlemleri Gerçekten Gizli mi

Bitcoin İşlemleri Gerçekten Gizli mi?

‘‘Bitcoin işlemleri gerçekten gizli mi?’’ sorusu bu coin türünü kullanan herkesin aklından geçmektedir. Bu soruya en güzel cevabı verebilmek için uzun bir teknik bilgiyi sizlere aktarmamız gerekir. Çünkü günümüz gözetleme çağına en güzel örneklere sahne olmaktadır. Yani evimizin bile her köşesinde bulunan hükümet gözetimi ve bilgi toplama (istihbarat) çağında ortaya çıkan bu coinlerin güvenilirlik iddiası, bahsedilen gözetim mekanızmasına büyük bir darbe vurmaktadır. Dolayısıyla bu iddia bir gerçekliği anlatıyorsa, ‘‘merkezi kurumsallaşmanın, gözetimin ve bilginin yapısal değişikliklere uğrayacağı yeni bir döneme giriyoruz’’ demektir.

 

Bitcoin İşlemleri Kişiye Özel mi?

bitcoin gizli miBitcoin işlemleri bu para birimlerinin üzerindeki izleri temizlemek için eşler arası değişim yöntemini kullanır. Bu yöntem 2009’a kadar dünya üzerinde hiç kimsenin deneyimleyemediği yeni ve şeffaf bir yöntemdir. Dolayısıyla bahsedilen işlemler kişiye özel olsa da izlenebilir olduğu unutulmamalıdır. Bu işlemler Bitcoin ağında saklanmaktadır. Yani coinlerin kimden alınıp kime verildiği konusu kayıt altında tutulmaktadır. Bunun için kullanılan adresler, bitcoinlerin kimden kime tahsis edildiğini tanımlamak için kullanılan tek bilgi kaynağıdır. Bu adreslerin oluşumu da kullanıcılara aittir. Kullanıcılar cüzdanlarını kullanarak bu adresleri oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra adreslerin kullanılmasıyla birlikte dahil olunan tüm işlem geçmişi yeni adres ile bağlantılı olur. Böylece kullanıcılar adresin bakiyesini ve işlemlerini görebilmektedir. Kullanıcılar genellikle hizmet veya mal almak için kimliklerini açıklamaları gerektiğinden, Bitcoin adresleri tamamen anonim kalamaz. Blok zinciri kalıcı olduğundan, şu anda izlenemeyen bir şeyin gelecekte izlenmesi önemsiz hale gelebileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenlerden dolayı Bitcoin adresleri yalnızca bir kez kullanılmalı ve kullanıcılar adreslerini ifşa etmemeye dikkat etmelidir. Bu konuyu daha iyi anlamak için Bitcoin’in vadettiği anonimlik üzerine biraz daha bilgi almanız gerekebilir.

Bitcoin İşlemleri Gerçekten Gizli mi

Bitcoin, Özel İşlemler ve Anonimlik

Bitcoin işlemleri ne kadar anonim? Bitcoin genellikle anonim olarak işlem yapmanın bir yolu olarak tanımlanır. Ancak bu anonimliğin de bir sınırı bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili finansal işlemler bağlamında anonimlik ve mahremiyet arasında temel bir ayrım yapmak yararlıdır. Kimse kim olduğunuzu bilmiyorsa, bu işlemi “anonim” olarak adlandırabiliriz. Ne satın aldığınız ve ne kadar satın aldığınız bilinmiyorsa, bu işleme de “özel” mahremiyet adını verebiliriz. Basit bir matris bu farkı anlamanızı daha rahat hale getirecektir. Nakit veya takas en özel ve en çok anonimlik veren işlem yöntemidir. Bilgisayardan bu işlemleri bir kredi kartıyla yapmanız durumunda adınız haricinde hiçbir bilginize erişemezler. Dolayısıyla yaptığınız işlemler kimliğiniz ile bağlantılıdır ve bilgileriniz satıcıya, kredi kartı ağına ve kartı veren bankaya gönderilir. Bu bilgiler olası yaptırımlarda mahkemeler tarafından kullanılabilmektedir. Yerel sanat müzelerindeki bağışcı duvarı ve bağışçıların adlarını tanımlayan ancak miktarları gizli tutan kayıtlar gibi mali işlemler özeldir. Ancak bu işlemler anonim değildir. Bitcoin ise anonimdir ancak özel değildir. Kimlik bilgileriniz hiçbir zaman Bitcoin protokolünün içeriğine kaydedilmez. Buna karşın Bitcoin ile gerçekleştirilen her işlem blok zinciri olarak bilinen dağıtılmış elektronik genel defterde görünür.

Etiketler: