FinansMAX

Bitcoin Helal mi Haram mı?

Dijital ortamda üretilen, takas işlemlerinde kullanılabilen, şifrelenmiş Bitcoin para birimi hakkında birçok kişinin merak ettiği bir soru var: Bitcoin helal mi haram mı? Bu konuda çok hararetli tartışmalar yaşanmasının en büyük nedeni Bitcoin’in taşıdığı belirsizlik durumudur. Bitcoin, diğer para birimleri gibi merkezi bir yapıya bağlı değildir ve sahibine anonim işlem yapabilme izni vermektedir. Merkezi otorite yerine blockchain ve bu blockchain sistemini ayakta tutan madencilik üzerine kurulu bir sistemdir. Dolayısıyla Bitcoin fiyatının aniden katlanıp aniden çakılması muhtemeldir. Din adamları bu soruya cevap verirken, bu sistemleri mukayese etmektedir. Hatta bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı bir mesaj bulunmaktadır.

Bitcoin Helal mi Haram mı Sorusuna Diyanet Cevabı

‘‘Bitcoin helal mi haram mı?’’ sorusuna cevap veren en önemli kurum Diyanet İşleri Başkanlığı olmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığı, son dönemde yaygınlaşan sanal para birimlerinin belirsiz niteliğe sahip olmaları ve aldatma ile aldanmaya yol açması halinde caiz olmadığını belirtmiştir. Bu konuda yapılan açıklamada ‘‘Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.’’ ifadesine yer verilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre bu sorunun cevabında dikkat edilmesi gereken husus, para olarak bilinen mübadele aracının kendi özünde üretimin olmasına ve sürüm aşamasında muhatap bulunmasına dikkat edilmesidir.

Bitcoin ve Para Sürüm Aşamasında Muhatap Bulunması

‘‘Bitcoin helal mi haram mı?’’ sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen cevaptaki en önemli vurgu, parayı piyasaya sürme aşamasında muhatap bulunmasına yapılmıştır. Diyanet’e göre muhatap bulunmaması, aldatma ve aldanmaya yönelik eylemleri tetikleyebilmektedir. Bu nedenle Bitcoin ve diğer para birimlerinin muhatap konusundaki muğlaklığı ve aldanma ile aldatma eylemine yapacağı katkı, bu para birimlerinin caiz olmasına engel sayılmaktadır.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: