FinansMAX

Bitcoin Analizi Nasıl Yapılır?

Bitcoin Analizi Nasıl Yapılır?

Her geçen gün kripto paralara olan ilgi artıyor. Birçok yatırımcı farklı borsalarda kripto para alım satımı yaparak kazanç elde etmeye çalışıyor. Ancak kazanmak için de bu sanal paraların analiz edilmesi önemlidir. kripto para birimlerinin şahı Bitcoin alınıp satılırken teknik analiz yapılmalıdır.

Teknik analiz için kripto paralar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. güncel çizgilerin oluşturulması için işlem hacmini takip etmek de şarttır. Teknik analiz bir yatırımcıya alım satım işlemlerinin lehine olup olmadığını gösterir. doğru alım satımların nasıl yapılacağı hakkında gerekli bilgleri sunar. kolay yoldan para kazanma sağlayan kripto para analizinin temeli Dow Theory’e dayanır. Bu analiz, kripto para piyasasındaki coinlerin geleceklerini etkileyecek düzenlemeler, geçmiş fiyatları, 24 saatlik ve bir haftalık hareket ve fiyat grafikleri gibi detaylar incelenerek yapılır. Trend yönü tayin etmek, analizin en önemli kısmıdır. Kripto para tarihinde görülen noktaların kestirilmesi de analiz için önemlidir.

Bitcoin Trend Çizgisi Takibi

Teknik analizde en temel araçlardan biri trend çizgi takibidir. Bu çizgide noktalar yatay, aşağı ve yukarı yönlü çizgilerden oluşur. kısa ve orta vadeli olarak çizilen trend çizgilerin dikkatli şekilde çizilmesi gerekir. bunun çizilmesi için hangi pariteyle Bitcoin yatırımı yapıldığı önemlidir. grafikte oluşan mum modellerinin de üst noktaları incelenmelidir. Mumlardaki en yüksek ve en düşük fiyat seçimleri görülür. Daha sonra yukarı ve aşağı yönlü olan trendlerin tespit edilmesi için mumdaki noktalar üzerine uzun çizgi çizilir. Çizilen çizgiler iki yönlü modelde incelendiğinde grafikler sağ ve sol konumuna denk gelen yeni fiyatları gösterir.

Bitcoin Analizinde İşlem Hacmi

Bitcoin işlem hacmi sahte kırılmaların öngörülmesine yardımcı olur. paritede oluşan ani düşüşler ve ani yükselişlerin görülmesi sahte kırılma olduğunu gösterir. bunu öğrenmek için güncel piyasa hacmine bakılmalıdır. İşlem hacminde yüksek değişimler yoksa sahte kırılma olduğu söylenebilir.

Teknik Analizde Direnç ve Destek Noktaları

Bitcoin yükselişi hareketli ortalama ile tespit edilebilir. Kripto para analizcilerinin başvurduğu araçlardan biri olan hareketli ortalama, paritenin son on gündeki fiyat grafği incelenerek belirlenebilir. Kapanış fiyatları not edilir ve elde edilen fiyatların ortalaması alınarak analiz yapılır.

Alım satım işlemlerinde kilit noktalardan biri de direnç ve destek noktaları denilebilir. Piyasanın nasıl şekilleneceği konusunda fikir yürütmeyi sağlarlar. Yükseliş seyrindeki direnç noktalarının geçilmesi zordur ve direnç noktası denemelerle geçilemeyen noktalardır. destek noktası ise fiyatların düşüş seyrinde olduğu ve seyrin aşağısına düşmekte zorlandığı noktadır.

Bitcoin Analizinde Arz ve Talep İncelemesi Nedir?

Arz ve talep oranları Bitcoin analizinde önemlidir. bankalarda olduğu gibi Bitcoin piyasasında da arz-talep dengesi fiyat analizini etkiler. Enflasyonlar arz talep eğrilerinin sonucunda ortaya çıkar. Uluslararası enflasyon Bitcoin piyasalarının yavaşlamasına veya hızlanmasına sebep olabilir. altcoin birimleri bakımından da arz ve talep incelemesi önemlidir. alım taleplerinin artması fiyat artışına sebep olaurken satışların artması fiyatların düşmesine sebep olur.

Piyasa yönünün tespiti için bakılması gereken bir diğer şey de psikolojik noktadır. Fiyatın yükseleceği düşünüldüğünde alım yapılabilir. Kullanıcılarda oluşacak psikolojik düşünceleri öngörmek de analiz için önemlidir.

Bitcoin Analizinde Önemli Noktalar

Bitcoin analizlerinde bir grafik çizmek ve doğru noktaları tespit etmek gerekir. teknik analizde alım satım kararlarına rehberlik edecek doğru bilgilerin edinilmesi önemlidir. her zaman net ve doğru sonuçlar vermesi de beklenemez. Referans almak için kullanılırlar ve her zaman yanılma payı vardır. Kripto paralar hakkında yasal düzenlemelerin olmayışı da kullanıcıları güven konusunda düşündürür. Son günlerde vergi düzenlemesi gündemdedir ve bu da piyasaya etkisi olacak bir gelişmedir.