FinansMAX

Beam Coin (BEAM) Nedir

Beam Coin (BEAM) Nedir

 

Bir merkez bankası tarafından basılmayan, kullanıcıların ürettiği bir para birimi olan kripto paralar hayatımıza girdiğinden beri birbirinden farklı birçok kripto paranın ortaya çıkıldığı görülmektedir. Beam Coin (BEAM) da bunlardan biridir. Bu para birimi sessiz bir şekilde hareket etmektedir. Dolayısıyla bir gizliliğe sahiptir. Bu nedenle piyasaya sürüldüğü ilk günden beri (Ocak 2019) bu para biriminin hayran kitlesi genişlemektedir. Beam Coin sadece gizlilik odaklı değildir. Gizliliğin yanı sıra ölçeklenebilir bir para birimidir. Beam Coin bünyesinde Mimblewimble veritabanı kullanılır. Bu para biriminde kullanıcılara verileri konusunda tam bir kontrol mekanizması verilmektedir. Beam Coin performansı üst düzeydir. Bu özellikleri sayesinde yatırımcılar tarafından ilgiyle izlenir. Peki Beam Coin üzerinde büyük bir ilgi oluşmasının sebepleri nelerdir?

Beam Coin (BEAM)

Neden Büyük Yatırımcıların Çoğu Beam Coin (BEAM) Kullanıyor

Bu sorunun cevabını vermeden önce Beam Coin (BEAM)‘in az önce bahsettiğimiz Mimblewibmle veritabanı protokollerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu para birimi Monera vb. gizlilik paralarının eksiklerini doldurmak için üretilmiştir. Buna yönelik tam performans sağlayan gizlilik denetimlerini bünyesinde barındırır. Monero ve ZCash gibi gizlilik para birimlerinin en büyük özelliği, talep edilmesi durumunda işlemlerin özel bir hal almasını sağlayan gizlilik modelidir. Yani bu para birimlerinin varsayılan özelliğinde işlemlere gizlilik katmak yoktur. Beam Coin ise bütün işlemlerini gizli bir biçimde yapar. Yani bu para biriminin varsayılan hali gizliliktir. Dolayısıyla bu para birimini kullanan bütün kullanıcılar hangi bilgilerinin açık hale getirileceğini seçen yegane kişi olmaktadır.

 

MimbleWimble Üzerine

Beam Coin (BEAM) NedirBeam Coin (BEAM) para biriminin temelini oluşturan MimbleWimble üzerine birkaç şey anlatmak faydalı olacaktır. Çünkü bu teknolojinin anlaşılması Beam Coin’in anlaşılmasını kolaylaştırır. MimbleWimble protokolünde işlem alıcıları, işlemleri imzalarken bir kör nokta faktörü oluşturma yetisine sahiptir. Bunu mümkün kılan şartlar Pedersen Taahhütleri ile gizli işlem kombinasyonları aracılığıyla ortaya çıkar. MimbleWimbles, işlem oluşturma metoduna bağlı olarak geliştirilmiş gizliliği sunar ve ölçeklenebilir olma özelliği barındıran bir blok zincirin protokolünü sağlar. Normalde bütün gizli işlemler için bazı kanıtlara ihtiyaç duyulur. Böylece gerçekleştirilmesi zor işlemler karşımıza çıkar. Ancak MimbleWimble, komut dosyaları oluşturmaz. Dolayısıyla bu problem çözülmüş olur. Sonrasında MimbleWimble tarafından kör nokta faktörleri ile sahte çıktılar birleştirilir. Yani bu bloklar içindeki bütün işlemler, çıktılar ile girdilerin heterojen görüşmesini sağlar. Blok zincirler üzerindeki girdilerin tamamı değil, bazıları doğrulamaya ihtiyaç duyar. Böylece düğümler daha hızlı bir şekilde senkron hale gelir.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: