FinansMAX

Bankada Unutulan Para Sorgulama ve Geri Alma

Bankada unutulan para sorgulama yaparak herhangi bir bankada unuttuğunuz bir para varmı öğrenebilirsiniz.Hızlıca sorgulama yaparak hangi bankada ne kadar paranızın olduğunu görebilir ve hızlıca geri alabilirsiniz.Böylece geçmişte banka hesabınıza yatırdığınız paraları görebilir ve onların bankanın el koymasını engelleyebilirsiniz.

Peki bankada unutulan para nasıl sorgulanır , bu parayı nasıl geri alabiliriz ? Bu makalemizde devlet tarafından duyurulan resmi sorgulama kanallarını ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Yastık altı yatırımların eski değerini kaybetmesi güvenirliğini yitirmesi ile birçok kişi bu paraları bankalarda tutmaya karar verdi.Zaman içerisinde birçok banka hesabına sahip olan vatandaşlar neredeyse tüm banka hesaplarına ufak miktarlarda da olsa paralar yatırdı.Ancak stresli zamanlar nedeniyle parayı hangi bankaya yatırdığımızı unutabiliriz.Hatta bankada paramız olduğunu bile unutabiliyoruz.Böyle durumlarda belki ihtimalleri düşündüğümüz için tek tek tüm bankaları sorgulamak insana zor geliyor.

Bankalar birliği tarafından duyurulan bankada kalan para sorgulama sistemi ile kolayca hangi parada ne kadar paranız var anlık görebilirsiniz.Böylece paranızın zaman aşımına uğramasını engellersiniz.Çünkü belirli bir süre geçtikten sonra dokunulmayan paralara devlet el koyuyor ve TMSF’e aktarılıyor.Zaman aşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiş durumda ve bu süre boyunca dokunulmayan paralar aktarıma uğruyor.

Araştırmalara göre son 10 yılda bankalarda toplam 150 Milyon TL unutuldu.Birçok kişinin yatırdıkları paraları unutması nedeni ile çok büyük paralar zaman aşımına uğradı.Halbuki unutulan para sorgulama sistemi kullanılsaydı böyle bir problem ile karşılaşılmayacaktır. Peki bankada unutulan parayı sorgulayacağımız sistem nerede bunu inceleyelim.

Bankada Unutulan Para Sorgulama Sitesi

Tüm bankadaki paraları sorgulayabileceğiniz aktif tek bir site var.Bankalar birliğinin ortak olarak hazırladığı bu sistem ile çok kolay bir şekilde bankada kalan paranızı sorgulayabilirsiniz.Alttaki resimde nasıl sorgulama yapacağınıza dair bir ipucu var. Hemen  www.zamanasimi.org/tbb adresine girerek sorgulamayı yapabilirsiniz.

TMSF Para Sorgulama Sistemi

Bankada unutulan paralar bir süre sonra zaman aşımına uğrayıp el konuyor.Unutulan paraları aktarıldıktan sonra geri alamazsınız.Fakat zaman aşımına uğrayacak banka hesaplarını TMSF zaman aşımına uğrayacak para sorgulama sistemi ile öğrenebilirsiniz.

E-devlet ile yapacağınız sorgulama ile zaman aşımına uğramadan hesaplarınızı öğrenebilir ve bankaların paranızı aktarmasını engelleyebilirsiniz.Ancak bizim tavsiyemiz bu kadar geciktirmeden hemen bankada unutulan para sorgulama sistemini kullanarak paranızı sorgulamanız.Böylece eğer içerde kalmış paranız var ise hemen öğrenebilir ve çekebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/tmsf-zamanasimi-hesaplari-sorgulama

Ayrıca hangi bankalarda hesabınız olduğunuzu bilmiyorsanız hemen buradan öğrenebilirsiniz.Bu makalede size unutulan parayı nasıl öğrenip geri alabileceğinizi öğrettik.Aklınıza takılan sorular için bize yorum alanında sorularınızı iletebilirsiniz.

 

Etiketler: