FinansMAX

Banka Personel Alımları

Banka Personel Alımları

Banka personel alımları sınavlar ile yapılır. Banka sınavları, personel alımları için yapılan ve merkezi olmayan bir sınav sistemidir. Sistem sayesinde kişilerin bankada çalışmak için yeterlilikleri ölçülür ve genel bir durum değerlendirmesi yapılır. Sınavlarda başarılı olan kişiler bankanın belirlediği kriterlere göre mülakata alınır ve mülakatı da geçen kişiler banka personeli olmaya hak kazanır.

Bankada çalışacak kişiler, sınav ile kadroya dahil olur. Gişe memurları, bireysel satış temsilcileri ve çağrı merkezi personelleri gibi tüm iş pozisyonları için adaylar sınavlara girerler. İşe girmek isteyen kişilerin bu sınavları ve sonrasında yapılacak mülakatları kaçırmaması gerekir.

Her bankanın kendi kriterine göre ayrı sınavları vardır. Bazı bankalar yazılı ve mülakat olmak üzere 2 aşamalı sınav yaparken bazıları tek aşamalı sınav ile banka personeli alımı yapabilir. Bu sistem bankalara göre farklılık gösterir ancak genellikle önce yazılı sınav ve hemen arkasından mülakat yapılır.

Banka Personel Alımı Nasıl Yapılır?

Bankada işe girmek isteyen kişilerin banka iş ilanlarını ve sınav tarihlerini takip etmesi gerekir. Sınavların tarihi ve hangi iş pozisyonunda alım yapılacağı ilandaki açıklama yazısında belirtilir. Aynı zamanda sınava girecek kişilerin sağlaması gereken koşullar hakkında da açıklama yapılır.

Dikkatlice okunan başvuru koşulları sağlandığı takdirde sınava başvurulabilir. Bankalar tercihe göre sınavları online da yapabilir. Sınav sonrasında bankanın belirlediği baraj puanı geçenler mülakata girmeye hak kazanır. Mülakatı da geçen kişilerle referans görüşmeleri yapılarak kimin işe alınacağına karar verilir.

Banka Sınavlarında Neler Soruluyor?

Gişe memurluğu gibi şubede çalışacak banka personellerinin girdikleri sınavlar genellikle online olarak yapılır ve sınav soruları genel yetenek ve mantık sorularından oluşur. Müfettiş yardımcılığı ve yazılım mühendisliği için ise uzmanlık sınavları düzenlenir. İş pozisyonları için yapılan sorularda genel yetenek ve mantık soruları dışında hukuk, maliye ve iktisat gibi konularda da sorulara yer verilebilir. Kısıtlı süre içerisinde sınavdan başarılı olması beklenen adayların hızlı düşünme yetenekleri test edilir. Bankalara personel alımı için en önemli aşama da sınavdır. Sınavı geçen kişilerin gereken yetkinliklere sahip olması durumunda işe alım yapılır.