FinansMAX

Banka Kredisi Almak İçin Aranan Şartlar

Bankalar kredi verirken ödeneceğine dair bir güvence alması gerekmektedir. Bundan önce de bankalar kimlere kredi vereceğini listelemiş böylece ödeme güvencesini arttırmıştır. Şartlara birlikte göz atalım.

18 Yaşını Doldurmuş Olmak

Ülkemizde reşit olma sınırı 18 yaşıdır. Bankaların kredi alma şartlarından biride budur. 18 yaşını doldurmuş kişiler bankadan kredi alabilirler.

Yeterli Kredi Notuna Sahip Olması

Finansal geçmişinize bakan bankalar, ödemelerinizin gecikmesi takdirde düşen kredi notuna bakılır. Eğer kredi notunuz çok düşükse sizlere kredi çıkmayabilir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa bankadan kredi alma şansınız o kadar artar.

Gelir Tablonuz

Bankaların şartları bu konuda değişiklik gösterse de genellikle çektiğiniz kredi tutarının aylık ödemesinden 2 katı kadar maaşa sahip olmak gerekmektedir. Yani aylık 500 lira yaptığınız kredi ödeme tutarında 1000 liralık maaşa sahip olmanız gerekmektedir. Ek olarak da, aylık gelirinizi maaş bordosu gibi belgelerle kanıtlamanız gerekmektedir.

Banka Kredisi Almak İçin Aranan Şartlar

Bir Süre Sigortalı Olarak Çalışmış Olmak

Bu şartta bankaların tercihine göre değişir ama genelleyecek olursak sigorta olarak çalışma süresi, sigortalı çalıştığı son iş yerinde üç ay toplamda ise 12 ay sigortalı bir işte çalışması gerekmektedir.

İpotek Verilecekse Eş Rızasının Olması

Kredi çekerken evinizi yani konutunuzu ipotek olarak verebilmek için eşinizden yazılı onay alması gerekmektedir. Ayrıca kefil olarak birini göstermek zorunda kalırsanız, kefilden de eş rızası almak gereklidir. Bu bir yasal zorunluluktur.

Kefil Oldurmak

Banka kredinin ödenmesi konusunda olabildiğince emin olmak ister. Kefil de bunlardan en önemli olabilecekleri noktadır. Kefil olmak bir nevi kredi çekmektir. Bazı bankalarda kefil olmak zorunlu bir yöntem olsa da bazı bankalarda ise bu isteğe bağlı bir tercihtir.

Bankalardan kredi almak için çeşitli şartlar vardır. Bazı bankalarda bu değişiklik gösterir. Bazı şartlar ise net olarak her bankada aynıdır. Bankaların bu şartları almasının en önemli sebebi krediyi geri ödeyeceğinizden emin olmaktır. Özellikle bu duruma önem verilir çünkü kredinin ödenmemesi takdirde bankada, kredi çeken kişide, kefil olan kişide zor durumda kalır. Kredi çekerken bilinçli olmak önemlidir.

Etiketler: