FinansMAX

Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ?

Kredi sicili temizleme. Kredi notunuzu yükselterek kredi sicilinizi temizlemenin yollarını ve kara listeden çıkma yollarını arıyorsanız bu makalemizde cevabını bulabilirsiniz.Çağdaş dünyada ayakta kalmanın en önemli etkenlerinden biri de para. Ancak insan hayatının her döneminde gerekli paraya sahip olamayabiliyor. Değişen dünya şartları ve zorlaşan yaşam koşullarıyla birlikte birçok insan bu sıkıntıyı yaşıyor.

Kimi zaman iş bulamayıp, kimi zaman konut ihtiyacını gidermek için para sıkıntısı çekiyor. Bu gibi sıkıntılarda da kredi çekmek büyük kolaylık sağlıyor. Geri ödemeli, vadeli krediler kısa zamanda diliminde çoğu insanı rahatlatıyor. Ancak bu krediyi çekebilmenin de bazı koşulları var.

Kötü Kredi Notu Geçmişi Nasıl Temizlenir ?

Kredi alma koşullarını incelediğinizde çoğu bankanın kredi sicil puanı incelemesi yaptığını göreceksiniz. Peki kredi sicil puanı nedir ? Kredi sicil puanı aslında sizin bankacılık işlem geçmişinizin bütününü oluşturuyor. Buna geçmiş kredileriniz ve ödemeleri, banka hesap dökümleri, kredi kartı kullanımların dahil. Şöyle ki bütün bu bankacılık işlemleriniz bankaca incelenip size bir puan tanımlanıyor. Bu puan tanımlanırken daha önce ne sıklıkla kredi başvurusu yaptığınız dahi inceleniyor.

Peki kötü kredi sicil puanı olanlar için kredi çekmek mümkün mü? Evet mümkün. Geçmişte geçirilen zor günler gelecek günlerde size daha zor şartlar yaşatmasın diye kara listeden çıkmanın düzeltmenin yollarını derledik.

Kredi Sicil Puanı Temizleme Yolları

Kredi sicili puanı yazımızda bahsettiğimiz gibi çeşitli bankacılık işlemlerinin incelenmesi ile hesaplanıyor. Geçmişe dönük kredi kartı borcu olanlar, gecikmeli kredi ödemesi olanlar ise düşük kredi puanına sahip. Kredi sicil puanı temizlemek bu gibi durumlarda ihtiyaç sahiplerinin tekrar kredi alabilmeleri için oldukça önemli. Bu yollardan bazıları şöyle.

1- Ödemelerinizi Düzenleyin

Kredi kartı ödemelerinizi düzenleyin. Geçmişe dayalı kredi kartı borcunuz var ise bunları ödeyip rakamları ve gecikme günlerini minimuma düşürmeye çalışın. Zira çoğu banka kredi kartı borcu olanlar için kredi vermeyi reddeder. Kredi sicil puanınızdaki değişimi ödemelerinizi yaptığınız zaman siz de fark edeceksiniz.

Kredi Notu Geçmişi Nasıl Temizlenir

2- Yeni Bir Kredi Kartı Edinin

Eğer kredi sicil puanının düşükse ve bu geçmiş dönem kredileriniz ile alakalıysa bir kredi kartı edinmeniz size yardımcı olur. Uygun bulduğunuz mümkünse kredi çekeceğiniz bankaya kredi kartı başvurusu yapın. Kartı bir süre alışverişleriniz için kullanın. Bu kullanımların faturalarını düzenli gününü hiç aksatmadan ödeyin. Böylelikle banka işlem geçmişinizde gerçekleşecek değişimlerle kredi sicil puanı temizlemek mümkün hale gelecek. yükselecektir.

3- Birikim Yapma

Banka hesabınızda en azından 1-2 ay bir miktar para bulundurun.Az çok demeyin ne kadar artıda olursa o kadar pozitif etkiler kredi notunuzu.Ayrıca banka hesaplarınızın ekside olmaması kredi sicilinizin temizlenmesi için çok iyi bir rol oynar.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır ?

Yukarıda anlattığımız gibi size bahsettiğimiz ipuçlarını uygularsanız kredi notunuz kısa sürede temizlenir.Kredi notunuz temizlenirse kara listeden kısa sürede çıkabilirsiniz.

Bu süre zarfında gecikmiş ödemelerinizin olmaması ve kredi puanınızın yükselmesi ile bankalar üzerinizdeki tüm blokeleri kaldıracaktır ve sizi kara listeden çıkaracaktır.

 

Etiketler: