FinansMAX

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır? Kara Listede Miyim?

Sicil konusu bankalarla sürekli işi olanlar için çok önemli bir konudur.  Sicilin bozuk olması ise, bankalardan kredi ya da kredi kartı almayı engelleyebilir. Bu nedenlerden dolayı kara listeye girilmiş olunabilir. Kara listede, bankalarla yaptığı işlemlerden dolayı sorun yaşayanlar yer alır.

Buraya giren kişilerin çıkması bir hayli zordur. Öyle ki, kara listede olan kişiler 5 yıl kadar kara listede kalabilirler. Bunun için bankadan alınan kredi ya da kredi kartı gibi ürünleri, defalarca düşünerek almak gerekir. Ödemelerin düzenli yapılmaması banka müşterilerini çok etkiler.

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır

Kara Listeye Girilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Bir kişi yasal takip sürecine girmişse, kara listede olduğu söylenebilir. Bir kişi aylarca borcunu ödemediği takdirde, yasal takibe düşebilir. 1 ya da 2 günlük kredi ödemeleri gecikirse, bu sadece kredi notunu etkiler. Sürekli gecikmeler sonucunda kara listeye girilebilir. Kara listeye girilmesinin nedenlerinden bazıları şunlardır;

  • Kredi borcu 3 ay ödenmezse
  • Krediler düzensiz ödenirse
  • Kredi kartı borcu düzenli ödenmezse
  • 3 ay arka arkaya kredi kartı borcu geciktirilirse kara listeye girilebilir.

Bu nedenle ödemelerin takibini düzenli yapmak gerekir. Ödemelerinin düzenli olarak yapamayanlar, otomatik ödeme talimatı vererek, sürekli takip yapmaktan kurtulabilirler. Böylece ödemeleri için kendilerinin işlem yapmasına gerek yoktur. Ödemeler kendi kendine günü gelince gerçekleştirir.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Eğer ki sürekli olarak kredi başvurusu yapılıyor ve sürekli ret geliyorsa, bunun en önemli nedeni kara listede olunmasından kaynaklanabilir. Merkez bankası kara liste sorgulaması yapıldığı zaman, bu konu netleştirilebilir. Çünkü buradan daha net olarak bilgi alınabilir. Kredi notu düşük olan kişilerin kara listede yer alması muhtemeldir.

Bunun için, kredi notunu yükseltme yöntemlerinin uygulanması gerekir. Ancak bu şekilde kara listeden çıkılabilir. Kara liste sorgulaması yapılabilmesi için, farklı yöntemler denenebilir. Genellikle findeks üzerinden çok pratik sorgulama yapılabilir. Buradan sorgulama yapan kişiler, kısa sürede kredi puanlarına ulaşabilirler. Kredi puanının düşük olması her zaman kara listede olunmasını göstermeyebilir.   

Sicil Nasıl Düzeltirim? Kara Listeden Çıkma Yolları

Kredi notunu devamlı sorgulamakta bir şey değiştirmeyecektir. aslında sistem basit kredi puanını yüksek tutmak için yada kara listedesiniz elinizdeki olan kredi kartı veya bankacılık kartınız var ise devamlı kartlardan harcayarak devamlı düzenli ödeme erken ödemeler ve zamanında ödemek kredi puanınızı etkileyecektir.

Örnek elinizde bir kredi kartı ve limiti hiç fark etmez 100 TL’de olabilir 2000 bin tl’de olabilir siz devamlı zamanında ve erken ödeme yaparsanız sistem size tekrar güvenecektir. ama bu süreç biraz uzun sürecektir. bu süre zarfında bankaya başvurular yapmayınız . sadece sabırla bekleyip bankanın size güvenmesini saglayın ve hatta 6 7 ay sonra ufak bir kredi çekerek deneyebilirsiniz. eğerki kredi kullanırsanız bu süreç daha da kısalacaktır sicil puanınızın düşmesi konusunda.

Kredi kullanımlarını zamanında ödediğiniz takdirde bankalar tarafından siz güvenli ve pozitif kişiler arasına girebilirsiniz. lakin ödemelerinizi yine erken veya zamanında ödemeniz sizi artıya getirtecektir.

1 defa bile gecikme olursa sizin için eksi olarak yansıyabilir. bankaların istediği zamanında ödemelerinizi yapın ve ödeme geciktirmemenizdir. sistem basit işliyor zamanında öde ve pozitif müşteriler arasına gir ve findex kredi notunu yükselt.

Ve en önemli bilgilerden şunu demek istiyorum hangi bankaya giderseniz gidin siciliniz aynıdır ve değişmeyecektir çünkü merkez bankasından alınıyor bilgileriniz her bankada aynı çıkacaktır. o yüzden farklı bankalardan deneyerek şansınızı azaltmayın zaman ve sabırla kredi notunuz düzelir. düzelmesi en az 3 yıldan 5 yıla kadar değişiyor belli bir kraterlere geldiğinizde bankanızdan merkez bankasına sicilinizin tekrardan düzeltilmesi için dilekçe yazabilirsiniz.

Maaşlı çalışıyorsanız çalıştığınız bankadan 3 bin 5 bin ufak krediler çekerek zamanında ödemeler sizi erken kara listeden çıkartmanızda faydası olacaktır. bankaların size güvenmesini sağlayın daha doğrusu merkez bankası gözünde pozitif müşteri olmanız en önemli etkendir. kara listeden çıkmak kolay degildir sabır ve zamanında ödemeler sizi artı yani pozitif müşteri yapma yolunda önemli etken sağlayacaktır. Zamanında ve düzenli ödeme en önemli etkendir. aklınıza takılan sorular olursa sitemizin alt kısmında bulunan yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Finansmax olarak sizlere en gerçek ve doğru bilgileri vermek için ekibimizce araştırılıp yazılmaktadır. düşüncelerinizi de yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Etiketler: