FinansMAX

Banka Kara Liste Sorgulama 2022

Banka Kara Liste Sorgulama (GÜNCEL-2021)

Bankalarda kredi kartı ya da kredi ürünleri alınacağı zaman, kara liste daha önemli bir konu haline gelir. Çünkü kara listede olmak kredi ya da kredi kartı alınmasına engel teşkil eder. Bir kişi kara listeye düşerse buradan çıkması 5 yıl kadar sürebilir. Bunun için kara listeye düşmemek için bankalardaki işlemlere dikkat edilmesi gerekir.

Banka kara liste sorgulama yöntemleri aynı olmakla birlikte bazı senelerde güncellemeler olabilir. Bunun için paylaşılan bilgilerin doğru olduğu sürekli kontrol edilmelidir. Kara liste sorgulama yöntemlerinden bir tanesi findeks üzerinden yapılabilir. Ayrıca bankalarla iletişime geçilerek de bilgi sahibi olunabilir. E-devlet, Sms, banka şubesi yöntemleri de kara liste sorgulaması için kullanılabilir.

Kara Listeye Kimler Girer?

Kara listeye girilmiş olması için bazı durumların yerine getirilmiş olması gerekir. Kara listeye girmek oldukça zorlu olup çıkması da bir o kadar zordur. Kara listeye girebilecek olanlar şu şekilde sıralanır;

  • 90 gün boyunca kredi borcu ödememek

  • 90 gün boyunca kredi kartı borcu ödememek

  • Bankaların avans hesaplarının sürekli ekside tutulması kara listeye girilmesine neden olabilir.

Kimileri bunu bilinçli olarak yapsa da, kimileri ise bu konuda epeyce bilinçsizdir. Bankalar müşterilerin kredi ya da kredi kartı borçlarının olduğunu sürekli bilgilendirirler. Bunlar yapılmasına rağmen ödeme yapılmadığında da kara listeye girmek daha olası hale gelir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeye girenlerin, bankalar tarafından kabul görebilmesi için kara listeden çıkması gerekir. Bunun için de gerekli olan tüm yöntemleri denemesi gerekir. Kara listeden çıkmak isteyenler bunun için bir süre uğraşmak zorundadır. Biriken kredi borçlarının ödenmesi, günü gelen kredi kartlarının ödemesinin yapılması, kara listeden çıkmaya yardımcı olur.

Özellikle bazıları kredi kartı borcu konusunda yanlış yönlenebilir. Kara listeye girmiş bir kişi, kredi kartının borcunun asgarisi değil tamamını ödemelidir. Böylece kara listeden çıkacağı süreyi hızlandırabilir. Sürekli asgari ödemeler yapmak da bankaların güvenini sarsabilir. Asgari ödemeler sadece kara listede olmayanların yapabileceği ödemelerdir. Kara listeden çıkmak isteyenlerin, bu durumları mutlaka dikkate alması gerekir.

Etiketler: