FinansMAX

Banka Hesabına Konulan Bloke

Banka hesabınızdan gerekli olan tüm verimi alabilmeniz için banka hesabınızda herhangi bir bloke olmaması gerekir. Blokeli banka hesapları problem yaşamanıza ve işlem yetkinizin kısıtlanmasına neden olan en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Bu nedenle banka hesabına konulan blokenin mutlaka kaldırılması gerekir. Bloke hesapları, çeşitli noktalardan sizlere gelen paranın kullanılmamasını sağlar ve hesabınıza herhangi bir ödeme yapılmaz. Banka hesaplarına konulan blokenin farklı çeşitleri mevcuttur. Banka hesaplarına konulan blokeler genel olarak kurum borçları ve banka borçlarından kaynaklanır. Hesabınızın eski haline dönmesi ve hesabınızı kullanabilmeniz için mutlaka bloke nedeninin ortadan kaldırılması gerekir.

 

Banka Bloke Çeşitleri Nelerdir?

Bir banka hesabına birbirinden farklı nedenler ile bloke konulma durumu söz konusudur. Bloke çeşitlerine örnek verilecek olur ise; gecikme blokesi, güvenlik blokesi ve tasfiye blokesidir. Gecikme blokesinin konulma nedenlerinden bir tanesi kredinizin ya da kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihinde ödenmemesi durumunda banka hesabınıza bloke konulabilir. Tasfiye blokesinde ise uzun süredir ödenmeyen kredi borçları için kurum tarafından konulan blokelerde tasfiye blokesidir. Güvenlik blokesinde banka hesabınızın tehdit altında olması ve dolandırıcıların eline geçmesi durumlarında hesabınızın koruma altına alınması için banka tarafından güvenlik blokesi konulur ve kısa süre içerisinde güvenlik adımları tamamlandıktan sonra banka hesabınız kullanıma açılır.

Banka Hesabına Konulan Bloke Ne Şekilde Kaldırılır?

Banka hesabına konulan blokeler kredi kartı borcu nedeni ile konuldu ise, bu blokenin kaldırılabilmesi için kredi kartı borcunun gecikme ücretinin tamamen ödenmesi gerekir. Tasfiye blokesi de kredi kartı borcu blokesi ile aynı şekildedir. Bankanız tarafından toplam borcunuzu öğrenerek tasfiye borcunuzun tamamını yatırmanız durumunda hesabınıza konulan bloke direkt olarak kaldırılacaktır.

Borcun ödenmediği tespit edilirse hesabınız bloke altında kalmaya devam edecektir. Güvenlik blokesi kaynaklı olan blokeler için bankanın müşteri hizmetleri ile görüşme sağlayarak 1 iş günü içerisinde blokeyi kaldırtabilirsiniz. Banka hesabınızda ki bloke kalktıktan sonra tekrardan borçların ödenmemesi durumunda hesabınıza yeniden bloke koyulabilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına borçlarınızın düzenli ödemesini yapmanızda fayda vardır.

Etiketler: