FinansMAX

Askere Gidene Ne Denir?

Askere Gidene Ne Denir?

Askerlik yapmak her erkek Türk vatandaşının yapmakla yükümlüğü olan bir grevdir. Hem bizler hem de askerlik hizmetlerini yapmak amacıyla annesinden, babasından, eşinden, kardeşinden ve arkadaşlarından ayrılır. Görev verilen kıtasına giderek vatani hizmetini yerine getirir. Her duygu yüklü bir anın dilimizde bir ifadesi vardır. Evleniyor iseniz “Allah mesut etsin” deriz. Bir yakınımız vefat etse “Başın sağ olsun” denir. Peki hiç merak ettiniz mi? Acaba askere gidenlere ne denir?  Biz merak edip araştırdık ve sizler için bu yazışımızı hazırladık.

Hepimiz mutlaka asker uğurlama eğlencelerini görmüşüzdür. Türk bayrağının asılı olduğu araçlar, uzun uzun konvoylar, çalınan davul ve zurnalar, çekilen halaylar, asker adaylarının havalara atılmaları ve bir sürü asker uğurlama töreninde aklımıza gelecek eğlenceler.

Tüm bu yapılan eğlencelerin amacı asker adaylarının moralini yükseltmek içindir. Asker adaylarının moralini yükseltmek içi ille de bu kadar eğlence yapmanıza bile gerek yoktur. Söyleyeceğiniz bir söz, asker adayının moral ve motivasyonunu arttırmaya yeterlidir. Bu sözleri biraz araştırınca askere gidecek kişi için söylenecek birçok sözün olduğunu tespit ettik. Tespit ettiğimiz bu sözleri de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Asker olacak olan adaylara söylenecek tüm güzel sözleri yazımızda bulabileceksiniz.

Asker adaylarına söyleyebileceğiniz Askere gidene ne denir diye düşünürken onlara teselli veren kelimeler, sözlerden oluşan cümleler oluşturmak gerekir. Asker alma celpleri yani dönemleri başladığı zaman yakınları, arkadaşları, akrabası askere gidecek olan vatandaşlarımız bazen askere gideceklere ne denir diye düşünüp acaba ne desem de moralini yükseltsem diye merak ediyor. Askere giden gençlerimize, onlara moral vermek için genellikle söz söylemenin yanında vatandaşlarımız birçok dua okuyup, kurbanlar keser. Bu hayır ve duaların yanında da onlara söyleyecekleri en içten sözler de vardır. Kullanılan bu sözler sadece askere gidenler için kullanılmıyor tabi ki. Askerlik görevini yapanlara söylendiği gibi askerden dönenlere de kullandığımız bu sözler ve kelimeler, askere gidecek olanlar için moral motivasyon sağlamaktadır.

Askere Gidene Ne Denir?

Askerlik görevini her 20 yaşına gelmiş olan erkek vatandaşlarımız vatani görevini yapmakla yükümlüdür. Askerlik görevi yorucu ve uzun bir dönemi kapsar. Ailesinden ilk defa ayrılacak olan vatandaşlarımız askerlik sürecinde daha fazla etkilenmektedir. Askerlik süresince hem sevdiklerinden hem de ailesinden uzak kalması onları olumsuz duygu ve düşüncelere de sevk edebiliyor. Moral ve motivasyon olarak bu süreci atlatmaları için büyük bir manevi desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu manevi desteği vermek ve onların moralini ve motivasyonunu yüksek tutmak ta askere gidecek vatandaşlarımızın ailelerine, yakınlarına ve arkadaşlarına düşüyor. İhtiyaç duydukları motivasyonu vermek için ise onlara söylenebilecek en güzel moral verici sözler arayışına girerler. Bu sözleri söyleyerek de onlara büyük bir manevi destek sağlamış olurlar.

Askere giden asker adaylarına, onları askerliğe de bir şekilde hazırlamak için söylenen bu sözler, aslında onlara hem moral verecek hem de bu zorlu ve sabır gerektiren süreci daha rahat bir şekilde atlatmalarına yardımcı olacaktır. Halkımız askere gidecek olanlara söyleyecekleri sözleri genellikle askerlik yapıldığı süre içerinde duyabilecekleri sözleri tercih etmeye çalışır. Bazen askerlik anılarının en zor anlarını anlattıkları, bazen de en komik anlarını anlattıkları da olur. Asker adayları da duymuş oldukları bu sözler ve anılarla içsel bir duygu yaşayarak moral olarak üst seviyeye çıkmaktadırlar.

(Askere gidenlere) Hayırlı Tezkereler!

İsterseniz artık asker adaylarına söylenecek sözleri sizlere sunalım. Ne dersiniz? Öncelikle askere giden adaylara söylenen sözlerin başında en sık kullandığımız ve hepimizin çok duyduğu   sözlerden birisi olan “Hayırlı Tezkereler!” sözüdür.   Bu sözü hem askere gidecek olan adaylara hem de vatani görevini yapan askerlere söyleriz. Çünkü Hayırlı tezkereler sözü ile onlara askerlik görevini hayırlı bir şekilde bitirmelerini temenni ettiğimizi belirtiriz. Her askere giden erkek vatandaşımız askerden tezkere aldıklarında askerlik görevlerini başarı ile bitirmiş olurlar. Yani Tezkere almak, askerlik görevini bitirdiğine dair bir başarı belgesidir. Tezkersi alan askerler artık   memleketlerine dönerler. Halk arasında sık sık kullanılan bir kelime ile alınacak tezkerenin bir çırpıda geçip bitmesi ve hayırlara vesile olması ve için söylenir.Yöreden yöre , bölgeden bölgeye söyleniş şekli farklılık gösterse de genel olarak aşağıda belirtmiş olduğumuz söyleniş şekilleri ile ifade edilmektedir.

  • Hayırlı tezkereler!
  • Tezkeren hayırlı olsun

Alınması temenni edilen Tezkere kelimesinin anlamı nedir diye soracaksanız. Onu da açıklayalım. Tezkere kelimesinin eski kullanım amacı ve anlamı Sedyedir. Her ne kadar asker adayları için hoş olarak görünmeyen bu söz ,  halkımız  arasında zaman la genelleşerek her askere söylenen bir söz halini almıştır.

En Büyük Asker Bizim Asker

Tüm asker eğlencelerinde söylenen bu sözü hepimiz biliriz. Bu sözü asker adaylarını eğlendirmek, coşkulu olmasını sağlamak, motivasyonunu üst seviyelere çıkarmak için halkımız söylemektedir. “En büyük asker bizim asker” sözü genel olarak asker kutlamalarında, asker eğlencelerinde kullanılan bir sözdür.  Askere gidecek olan adayları artık ayrılık vaktinin geldiği havalimanlarında, otogarlarda asker adaylarının yakınları tarafından söylenir. Yapılan asker eğlencelerinde asker adaylarının yakınları askere gidecek olan kişiyi havaya atarak çoşkuyu ve eğlenceyi doruk noktasına getirmek için bu sözü söylerler. Çünkü veda saatinin geldiği bu anlarda söylenen “En büyük asker bizim asker” sözü asker adayının motivasyonunu yükselterek, onu gururlandırabilir.

Vatan Millet Sana Emanet

Bu sözü de birçok defa duymuşluğunuz vardır. Asker adaylarının askerlik görevini yerine getirdiği esnada yapmış olduğu hizmetlerin ona yüklemiş olduğu anlamını ifade etmek için “Vatan sana emanet” cümlesi söylenir. Yapmış olduğu askerlik görevi ile vatana ve millete hizmet edeceğini, bayrağı koruyacağını kendisine hatırlatmak ve üzülmemesini sağlamak için bir temenni ve dilek sözü olarak sıklıkla kullanılır. Asker adaylarına “Vatan millet bayrak sana emanet” gibi cümleler kurmak, onlara gurur veren, kendilerine olan güveni sağlamlaştıran bir söz olduğundan söylenmesi çok uygun olacaktır.

Allah Kavuştursun ve Allah Kurtarsın

Asker adaylarına sıklıkla söylenen bir diğer söz ise Allah kurtarsın sözdür. Yapmış olduğu zorlu görevden hiçbir zarar görmeden sağ ve sağlıklı bir şekilde dönmesini temenni etmek için kullanılır. Aslında Allah kurtarsın sözünü söylemek karşıdaki kişinin moralini bozabilecek bir söz olarak ta anlaşılabilir. Ancak burada söylenilme amacı askerlik görevinin, en zor hava şartları olmasına rağmen yapıldığı, en tehlikeli zamanlarda bile askerlik görevinin devam ettiği bir süreçten dolayı Allah kurtarsın diyerek bu zorlu şartlardan kurtarılması için bir temenni söylemidir.

Asker yakınlarına ise Allah kavuştursun denilerek askerlik yapan kişinin bir an önce görevini bitirerek gelmesini temenni etmek için söylenir. Askerlik görevi yalnız askere giden kişiyi olumsuz etkilememekte aynı zamanda bu askerlik hizmeti nedeni ile asker ailesi de hasret ve özlem sıkıntısı çekmektedir. Allah kavuştursun diyerek, asker yakınlarına çektikleri bu hasretliğin bitmesi temenni edilir onlara manevi destek sağlanmış olur

Bu sözler ile hem vatani görevini yerine getiren asker adayına bir an önce askerlik hizmetini bitirmesini, askerlik yaptığı esnada birbirinden güzel anılar yaşayarak askerden gelmesini temenni etmek onlara verilecek olan manevi bir destek ve asker adaylarının ve ailesinin moralini yükseltecek sözlerdendir. Asker adayına   Allah kurtarsın diyerek   asker ailesine de Allah kavuştursun diyerek onlara destek oluna bilinecektir.

Askere Gidenlere Söylenecek Sözler

Sizlere askere giden adaylara ve askere gidecek olan kişilerin ailelerine yakınlarına söylenebilecek en güzel sözleri yazımızda hazırlayıp sizlerle paylaştık. Sizlere paylaşmış olduğumuz bu sözler genellikle ülkemizin tüm bölgelerinde kullanılan sözlerdir. Elbette ki bizim bu yazımızda belirtmediğimiz çok daha güzel ve anlamlı motivasyon arttıran sözler vardır. Bu yazımız ile askere gidene ne denir diye merak eden, çevresinde askere gidecek olan veya yakınları, eş ve dostları içerisinde asker adayları olan kişilere söyleye bilecekleri güzel sözleri sizler için hazırladık. Ayrıca başlık altında sizlerle paylaştığımız bu sözlerin yanında aşağıdaki güzel söz ve temennileri de kullanabilirsiniz. Halkımızca çok kullanılan askerlere söylenecek sözlerden oluşan listemizi de inceleyebilirsiniz. Bu sözleri Asker adaylarına ve ailelerine söyleyebilir, onlara sosyal medya üzerinden paylaşabilir veya mesaj olarak gönderebilirsiniz.

  • Şafak kaç asker?
  • Yolun açık olsun asker!
  • Allah kolaylık versin asker!
  • Sana ve tüm askerlere duacıyız.
  • Tezkeren hayırlı olsun.
  • Söyleyeceklerimi aklından çıkarma
  • Ay akşamdan ışıktır, yaylalar yaylalar.
  • Allah’a emanet ol asker!