FinansMAX

Arbitraj Nedir, Nasıl Yapılır

Arbitraj Nedir, Nasıl Yapılır?

Döviz yatırımlarında arbitraj olarak bilinen strateji, yatırımcıların iki farklı pazarda aynı menkul kıymeti, emtiayı (örneğin altın) veya para birimini (örneğin TL) eşzamanlı olarak satın alıp satarak kazanç elde etmesini sağlar. Bu hareket, tüccarların, işlemin her iki tarafında temsil edilen iki farklı bölgede aynı varlık için farklı fiyatlardan yararlanmalarına olanak tanır. Daha net ifade etmek gerekirse Arbitraj, değişik piyasalarda işlem gören aynı menkul kıymetin, paranın veya değerli madenin fiyatının farklı olması durumunda eş zamanlı olarak düşük fiyatlı piyasadan alınıp yüksek fiyatlı piyasada satılarak risksiz kar elde etmektir. Bahsettiğimiz ürünler altın veya benzeri değerli madenlerden ya da hisse senedi gibi bir menkul kıymet olabilmektedir. Arbitrajdaki amaç hiç risk olmadan kar elde etmek ve kar marjını yukarı çıkarmaktır. Farkettiğiniz üzere bu durum birçok yatırımcının gündeminde yer almaktadır.

Arbitraj Nedir, Nasıl Yapılır

Arbitraj Stratejisi

Arbitraj stratejisi nasıl olmalıdır? Bu sorunun aslında net bir cevabı yok. Piyasadaki birçok büyük oyuncu ve ulusötesi şirket değişik fiyatlama modelleri üzerinde durmaktadır. Sermaya ve para piyasalarında durum o denli hareketlidir ki bahsettiğimiz sorunun cevabı net bir şekilde bulunamamaktadır. Bu piyasalar eskisi gibi daha net sınırlar içerisinde yer almamaktadır. Günümüzde bu piyasaların iç içe geçtiği görülmektedir. Dolayısıyla günümüzde tehlikeli bir piyasa yapısı bulunduğu için bilgiyi elde eden kişiler kendisini daha rahat bir durumda bulacaktır. Bilgiyi alan stratejisini çok daha iyi ve etkili oluşturmaktadır. Bunun haricinde arbitraj stratejinizin etkili olmasını isiyorsanız sermaye ve para piyasalarını iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Ayrıca siyasi ve konjonktürel değişimleri de iyi takip etmeniz gerekir. Bu strateji bir menkul kıymetin bir pazarda satın alınması ve aynı anda başka bir pazarda daha yüksek bir fiyatla satılması durumunda ortaya çıkar. Aynı varlığın iki piyasa arasındaki geçici fiyat farkı, tüccarların karları kilitlemesini sağlar. Tüccarlar, hisse fiyatının henüz dalgalanan döviz kuruna göre ayarlanmadığı bir döviz üzerinden hisse senedi satın alarak arbitraj fırsatından yararlanmaya çalışırlar. Bir arbitraj ticareti, nispeten düşük riskli bir uygulama olarak kabul edilir.

 

Sermaye ve Para Piyasaları

Arbitraj stratejinizi başarıya ulaştırmak için sermaye ve para piyasalarına hakim olmanız gerektiğinden bahsetmiştik. 1 yıldan kısa vadeli olan, diğer bir deyişle kısa vadeli fon arz ve talep işlemlerinin karşılandığı piyasa türüne para piyasası denir. Bu parasal sistemi oluşturan unsur ise sermaye piyasasıdır. Sermaye piyasasında el değiştiren değerler tahvil ve hisse senedi gibi uzun vadeli menkul kıymetlerdir.

 

Arbitraj nedir?

Arbitraj, değişik piyasalarda işlem gören aynı menkul kıymetin, paranın veya değerli madenin fiyatının farklı olması durumunda eş zamanlı olarak düşük fiyatlı piyasadan alınıp yüksek fiyatlı piyasada satılarak risksiz kar elde etmektir.

 

Arbitraj stratejisi nasıl olmalıdır?

Günümüzde tehlikeli bir piyasa yapısı bulunduğu için bilgiyi elde eden kişiler kendisini daha rahat bir durumda bulacaktır.

Etiketler: