FinansMAX

Amazonda Satış Yapmak

E-ticaret son dönemde büyük bir hacme ulaşmıştır. E-ticaretin bu şekilde büyümesinin en büyük nedeni pratik olması ve büyük fırsatlar sunmasıdır. Diğer yandan 2020 yılına damga vuran Covid-19 pandemisi de insanları e-ticarete yöneltmiştir. E-ticaret piyasasının ise küresel çaptaki devlerinden biri Amazon.com 2020 yılında hem pazar payını hem de değerini arttırmıştır. Bu durum ortaya çok büyük kar potansiyeli taşıyan bir e-ticaret pastası çıkardı. Pastadan pay almak isteyenler bu pazara giriş için yollar aramakta ve Amazon.com Amazonda mağaza açmak yoluyla Amazonda satış yapmak ve bu pastaya ortak olma fırsatı sunmakta. Amazon hem pratik bir satış şansı sunar hem de fiziki bir mağaza açarak girilecek olan yüksek maliyetlerin yerine düşük komisyonlar ile çok büyük bir müşteri ağına ulaşmaya vesile olur. Eğer Amazon verilerine bakarsanız ne kadar karlı bir iş olduğu hakkında fikir edinebilirsiniz. Amazon günde ortalama 1,6 milyon ürün satışı yapmaktadır. Ayrıca büyük indirimler yapılan Amazon Prime gününde 2018 yılında 100 milyon, 2019 yılında ise 175 milyon satış yapılmıştır. Amazon pek çok ülke için markalaşmış ve güvenilir bir firma olması sebebiyle müşteriler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Amazonda Satış Yapmak, Amazonda Mağaza Açmak

Amazonda satış yapmak için bir mağaza sahibi olmamız gerekir. Bunun için ilk adım bir satıcı hesabı açmaktır. (www.sellercentral.amazon.com) Amazon satış hesabı için iki seçenek sunar; ilk yol bireysel hesap kurmaktır, bireysel hesap aylık abonelik ücreti almaz ancak ürün başına 0.99 USD komisyon almaktadır. İkinci seçenekte ise profesyonel hesap açılabilir, bu hesap seçeneğinde aylık 39.99 USD abonelik ücreti ödenmesi gerekir bunun dışında sabit bir zorunlu komisyon yoktur. Seller central ile ürünlerin listelenmesi, siparişlerin yönetimi, satıcı performans raporu gibi veriler ile satıcının karını analiz etmesi ve arttırması için veriler sunulur. Satış adımını geçtikten sonra Amazon.com satışlarında diğer bir önemli adım kargolama olacaktır, yine bu hizmet için de firma farklı seçenekler sunmaktadır.

Amazonda Satış Yapmak, Kargolama

E-ticaret alanında müthiş bir gelime vardır, bu gelişme ile çok karlı bir piyasa ortaya çıktı. Her gün yeni bir kullanıcı e-ticaret ile tanışıyor ve aktif bir kullanıcı haline geliyor. Amazonda satış yapmak yoluyla iş yapıyorsanız kargolama seçeneklerinden birini de seçmek zorundasınız. İlk yol FBA, bu yol ile kargolama sizin için pratik ve kolay olacaktır. Çünkü FBA’da kargolama Amazon’a aittir ve sorumluluğu üstlenirler ancak bunun için ürünlerin depolarda kapladığı yere göre bir ücret talep edilir. İkinci seçenek SFP (Seller Fulfilled Price), bu seçenekte gönderim yapılan ülkedeki Amazon depoları kullanılır ve firmanın anlaşmalı olduğu kargolar ile çalışılır, sorumluluk sizindir ancak Amazon bir bölümüne ortak olarak yükünüzü hafifletir. Son seçenek ise sorumluluğu sizin üstlendiğiniz Merchant Fulfill yöntemidir, bu yöntemde ek ücret ödemezsiniz ama sorumluluk sizindir ve taahhüt ettiğiniz tarihte müşteriye ürünü ulaştırmanız gerekir.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: