FinansMAX

Akbank’ın Sahibi Kim? Akbank Kime Ait?

Akbank kimin? Akbank sahibi kim? Akbank kime ait? Akbank ortaklık yapısı nedir? Akbank ortaklığı var mıdır? Akbank kimin sorusu, bankanın müşterileri tarafından oldukça sık sorulan ve çokça karşılaşılan sorulardan biridir. Akbank, ülkemizde çok uzun zamandan beri hizmet veren bankalar arasında yer almaktadır.

Akbank, Adana’da 1948 yılında kurulmuş olan bir bankadır. Bu yüzden Akbank ülkemizde yer alan en eski özel bankalardan biri unvanını taşıyan bir bankadır. Bu yüzden Akbank kimin sorusu, gün geçtikçe hemen herkesin dilinde olan bir soru haline gelmiştir.

Akbank İsmi Nereden Gelmektedir?

Öncelikle bakılması gereken şey ise Akbank isminin nereden geldiğidir. Akbank ismi, Adana’daki Kayserililer bankası olarak ortaya çıkmış olan bir bankadır. Adana ilinde kurulması nedeni ile özellike çiftçi olan kişilerin yapmak istedikleri hizmetlere destek vermek amacı ile kurulmuş olan bir bankadır.

Akbank’ı kim kurdu sorusunun cevabı ise tam olarak bilinmemektedir. Fakat bilinen ise; Adanalı iş adamları arasında yer alan Nuh Naci Yazgan, Nuri Has ve Hacı Ömer Sabancı tarafından kurulduğudur. Akbank’ı kim kurdu sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Akbank kime ait sorusuna ise şu an tamamen Sabancı ailesinin denilebilir.

Akbank Kimindir?

Akbank, kuruluşunun ilk yıllarında her ne kadar Adana ve çevresinde faaliyet gösterse de 1954 yılının gelmesi ile birlikte çevresini genişletmiş ve diğer illere de yavaş yavaş hizmetler götürmeye başlamıştır. Daha sonra tüm hizmet ağını bir yerde toplayarak İstanbul’da büyük bir genel merkez açmıştır. Böylelikle en güçlü iş adamlarının da desteğini alarak hızlı bir şekilde büyümeye başlamıştır.

Akbank kimlerin sorusuna tam cevap verilemese de günümüzde yaklaşık olarak 1000 adet şubesi ve 15 binden fazla da çalışanı bulunmaktadır. Akbank kimlerin sorusu her seferinde çoğu kişi tarafından askıda kalmış olan bir sorudur. Akbank genel merkezini ve faaliyet alanlarının büyük bir kısmını İstanbul’a taşıması ile birlikte büyük ölçüde gelişme göstermiştir.

Ayrıca 1962 yılında yaşanan büyük bir gelişme ile Akbank’ın sahibi kim sorusu az çok cevabını bulmuştur. Yaşanan büyük gelime ile Akbank’ın diğer ortakları bankadan ayrılmıştır ve Akbank’ın sahibi kim sorusu cevap bulmuştur. O dönemde Akbank’ın tüm hisseleri Sabancı ailesine geçmiştir. O günden günümüze kadar da Akbank Sabancı ailesi tarafından yönetilmeye devam etmiştir.Akbank'ın Sahibi Kim?

Akbank Oraklık Yapısı Nasıldır?

Akbank kime ait sorusunun cevabını şimdi net olarak öğreneceğiz. Akbank ortaklık payının %40.75 oranını kendi elinde tutmuştur.

Diğer kalan %59.25 oranlık kısmı ise halka açık bir şekilde hisse senedi halinde kişilerin arzına sunulmuştur. Günümüzde halen Akbank üzerinde Sabancı ailesinin büyük bir etkisinin ve yapısının olduğunu görebiliriz.

Akbank Yöneticileri Kimdir?

Akbank’ın sahibi resmi kayıtlara göre Sabancı Holding tarafından yönetilmektedir. Fakat %59.25 oranında bulunan kısmı ise halka arz şeklinde satılmış ve belirli kar payı üzerinden kişiler ortak edilmiştir. Abank yöneticileri ise şu şekildedir:

  • Akbank yöntem kurulu başkanı, Suzan Sabancı Dinçer
  • Akbank genel müdürü, Hakan Binbaşıgil

Tarafından yönetim ve genel kurul yönetilmektedir. 2020 yılı itibari ile Akbank’ın sahibi yukarıda belirttiğimiz şekildedir. Akbank yönetim kurulu başkanlığı aynı şekilde Sabancı ailesi tarafından yerine getirilmektedir.

Etiketler: