FinansMAX

300 Koyun Hibe Şartları, Proje Hakkında Bilgi

Son yıllarda hem ülkemizde hem de dünya çapında en büyük sorun uzun yıllardır devam eden kırsaldan kente göçün zirveye ulaşması. Ekonomik krizler etkisini arttırdıkça kırsaldaki çiftçiler ve hayvancılık yapan kişiler maaşlı bir iş bulma umuduyla şehirlere akın ediyor. Hatta çoğunlukla ülkelerin büyük şehirlerine bu durum sorunu daha da büyütüyor. Bir yandan bu büyük şehirler altyapı sorunu çekerken diğer yandan da işsizlik artıyor ve buna rağmen pahalılık tırmanıyor. Terkedilen küçük şehir ve kasabalar ise üretim olarak büyük kayıplar veriyor. Bunun sonucu toplu bir yoksulluk dalgası yaşanıyor. Bu nedenle Tarım ve Orman bakanlığı yeni bir teşvik projesine imza attı. Hep beraber 300 koyun hibe şartları inceleyelim.

300 Koyun Hibe Şartları, Maaş Desteği

Tarım ve Orman bakanlığı başlattığı proje ile kırsal kesimde yaşayanlara ve şehirde istediğin bulamayan hayvancılıkla ilgisi olanlara hitap etmeye çalışıyor. Böylece hem şehirler bu yoğun nüfustan kurtulma fırsatı bulacak hem de kırsal bölgeler tekrar canlanacaktır. Diğer yandan 300 koyun hibe şartları ile hayvancılık anlamında üretim ciddi seviyede artış gösterecektir. Ayrıca bakanlık hem 300 koyun 300 yavru vereceğini bunun bir kısmını hibe edeceğini açıklarken hem de bu kişilere asgari ücret seviyesinde maaş bağlayacağını da açıkladı. Bu projeden yararlanan kişilere maaş bağlanacak, sigorta yapılacak.

300 Koyun Desteği İçin Şartlar Nelerdir?

300 Koyun hibe şartları nelerdir: bu proje kapsamında hibe almak isteyen kişiler öncelikle ÇKS’ye kayıtlı çiftçiler olmalıdır. Hem kendisi hem de eşlerinin herhangi bir sigortalı işi olmamalıdır. Hibe için arazi tapusu verilmelidir. Başvuru yapan kişinin 300 koyun kapasiteli ağılı ve bu koyunlar için yem alabilecek maddi durumu olmalıdır. Koyunların hepsi sigortalanmalı ve en az 3 yıl satılmamalıdır. Bunların dışında 300 yavru olduktan sonra borç ödenmeye başlanmalıdır. Daha önce kurum tarafından verilen bir teşvik programında sözleşmenizi iptal ettirdiyseniz projeye katılmazsınız, bunun dışında şartları sağlayan herkes projeye dahil olabilir.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: