FinansMAX

18 Yaş Altındakiler Hangi Bankadan Kredi ve Kredi Kartı Alabilir

18 Yaş Altındakiler Hangi Bankadan Kredi Alabilir?

18 yaş altındakiler, kişilere çoğu banka kredi vermez. Ancak aileler bazen çocuklarını okula gönderirken nakit vermek yerine kredi kartlarının olmasını tercih edebilir. Limitli bir karta sahip olmak da bazı bankalarda mümkün oluyor. Bu bankalar arasında Ziraat Bankası, Akbank, Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank ve Garanti BBVA bulunuyor.

18 Yaş Altı Kredi Kartı Başvurusu

Başvurunun yapılabilmesi için ilk olarak banka hesabı açılması gerekiyor. Anne ve babalarıyla şubeye giden 18 yaş altındaki çocuklar, banka hesabı açtırdıktan sonra kredi kartı başvurusunda bulunabilir. Anne ve babanın bankaya gitme imkanının bulunmadığı durumlarda ise noter onaylı bir belge alınarak başvuru yapılabilir. Ancak böyle olsa bile çocuğun harcamalarından ve kredi kartı ödemelerinden anne ve babaları sorumlu tutulur.

kredi

Kredi Kartı Başvuru Onayı

18 yaş altındaki kişilerin kredi kartı başvurusunun kabul edilebilmesi için bankalar, ebeveyn imzası istiyor. Başvuru yapan kişilerin cezai ehliyeti bulunmaması sebebiyle tek başına yaptıkları başvurular kabul edilmiyor. Aynı şekilde ek kart da yine aile onayı ile alınabiliyor. Bankada kullanılan kredi kartına ek olarak kart çıkartılabiliyor. Ayrıca bunu yaparken aileden başka bir kişinin kredi kartının olması yeterli oluyor. Bu sayede anne ve babalar, kredi kartına sahip oldukları bankalardan çocukları adına ek kart çıkarabiliyorlar. Limiti ayarlanabilen ve internet bankacılığı üzerinden kontrol edilebilen ek kartlar sayesinde, 18 yaş altındaki çocukların harcamaları kontrol altında tutulabiliyor.

Hangi Bankalar 18 Yaş Altına Kredi Veriyor?

18 yaş altındaki kişilere kredi veren bankaların başında İş Bankası geliyor. İş Bankası- 18 ismiyle verilen kredi kartı sayesinde yapılan harcamalardan puan kazanılabilir ve birçok kampanyadan yararlanılabilir. İnternet bankacılığı sayesinde kontrol altında tutulan harcamalara ebeveynler tarafından limit konulabilir. Kartın özelliklerine bakıldığında nakit çekim özelliğinin aktif edilmesi veya kısıtlanabilmesi, kredi kartına işlem yapılacak tutar tanımlanabilmesi ve takip edilebilmesi, hesaplar arası transfer yapılabilmesi ve tüm limitlerin kolayca kontrol edilebilmesi olarak sayabiliriz. Bunun dışında Akbank Exi26 adıyla, Halk Bankası da Bank24Jet adıyla 18 yaş altına kredi kartı veriyor.

Etiketler: